Дзень роднай мовы

21.02.2024

В старшей группе "Ромашка" 21 февраля прошло тематическое мероприятие посвящённое Дню родного языка, цель которого - воспитание интереса к родному языку. С детьми была проведена беседа о Международном дне родного языка, играли в дидактические игры "Ветлівыя словы", "Складзі арнамент", "Скажы па-беларуску", "Адгадай па апісанню" и др., а также в белорусские подвижные игры "Лянок", "Гарлачык", "Шэры кот". С родителями группы проведена акция "Маё любімае слова па-беларуску", где родители выбирали любимое слово на родном языке и размещали его на стенгазете в виде сердца. Также родителям вручены информационные брошюры, в которых были советы, какие белорусские книги читать детям в свободное время. Именно родная речь способствует духовному развитию личности ребёнка.

Воспитатель группы "Ромашка" Кирилюк И.В.

21 лютага мы адзначалі Міжнародны дзень роднай мовы. Вось як ён прайшоў у нашай групе. Дзеці размалёўвалі карцінкі да беларускай народнай казкі "Пых", а потым мы разам зрабілі кніжку-раскладушку. Дзецям вельмі спадабалася такая работа.

Выхавальнік групы "Калабок" Асіпік В.У.

Міжнародны дзень роднай мовы ў групе "Васілёк". З дзецьмі пагаварылі пра гэты дзень (што святкуюць , якія мерапрыемствы могуць быць). Вучыліся падбіраць кампліменты беларускай мове. Дзеці з бацькамі намалявалі малюнкі і падпісалі назву на беларускай і рускай мовах для афармлення выставы "Мая родная мова - беларуская". У бацькоўскім чаце бацькі былі праінфармаваны, у бацькоўскім кутку была выстаўлена наглядная інфармацыя пра гэты дзень. Было пазнавальна.

Выхавальнік групы "Васілёк" Санчыкоўская І.Г.

Дзецi малодшай групы "Церамок" iнсцэнiравалi казку "Курачка Рабка". Народныя казкi знаемяць з мiлагучнасцю i выразнасцю беларускай мовы. У казках дзецi  легка i хутка запамiнаюць вобразы жывел, людзей.

Выхавальнік дашкольнай адукцыі Кругляеўская А.У.

Да дня роднай мовы у гр."Вяселка" была арганiзавана выставка "Беларускiя чытанкi-забаулянкi". Праведзены гутаркi: "Наша родная мова", "У госцi да Янкi". Драматызавалi казку "Коцiк, пеўнiк i  лiciца". Для бацькоў падрыхтавалi iнфармацыйныя лiсты "Размаўляем па-беларуску".

Выхавальнікі дашкольнай адукцыі

Малюгіна С.М.

Лемяшэўская Н.В.

Нашы выхаванцы яшчэ толькі пачынаюць займацца на беларускай мове. Але ўжо вельмі цікавяцца ёю. Выхоўваць асновы нацыянальнага светапогляду мы пачынаем праз беларускія народныя казкі. У міжнародны Дзень роднай мовы мы чыталі нашым выхаванцам беларускую народную казку "Коцік, пеўнiк i лiciца ".  Дзеці  ўважлiва слухалi мастацкi твор на беларускай мове.

Удзельнiчалi ў беларускамоўных зносiнах па змесце твору, адказвалi на пытаннi. Умела iнсцэнiравалi  казку.

Выхавальнікі групы «Пралеска»

Прыемны падарунак да Дня родной мовы зрабілі нашы дзеці групы "Званочак" для сваіх бацькоў.  У нас адбылася пастаноўка беларускай народнай казкі "Каза-манюка". Дзеці ў пастаноўцы  выкарыстоўвалі беларускія словы, танцавалі, гулялі ў беларускую народную гульню "Гарлачык". Усім вельмі спадабалася гэта мерапрыемства. У далейшым мы таксама будзем выкарыстоўваць беларускія народная казкі, гульні, вершы каб глыбей пазнаць нашу родную мову і далучаць да гэтай работы бацькоў нашых выхаванцаў.

Выхавальнікі групы “Званочак”